Symbiosis National Aptitude Test
Question : The monthly income of a person is INR 15,000. He saves 20% of his income. If his income increases by 10% and his nominal savings remain the same, then what will be his new expenditure?
Option 1: INR 13,000
Option 2: INR 14,500
Option 3: INR 13,500
Option 4: INR 14,000
Correct Answer: INR 13,500
Solution : The monthly income of a person = INR 15000 Savings = $\frac{20}{100}\times15000=3000$ Expenditure = Income – saving = 15000 – 3000 = 12000 When income increases by 10% = $\frac{110}{100}\times15000=16500$ Savings remain the same, so new expenditure = 16500 – 3000 = 13500 Hence,
Hello,
As you have mentioned that you have attempted the 32 questions but only on the basis of that questions one cannot guess that you will receive call from the university or not but than too, I will recommend you to prepare for the interview because in case if you
Greetings! Here's a detailed response to your query
When dealing with different entrance exams like the CAT and SNAP, it's crucial to understand that each exam has its own independent application process. Therefore, the category you select for one exam doesn't automatically carry over to another.
The CAT (Common Admission
The Question containing Inaapropriate or Abusive Words
Question lacks the basic details making it difficult to answer
Topic Tagged to the Question are not relevant to Question
Question drives traffic to external sites for promotional or commercial purposes
The Question is not relevant to User
And never miss an important update