Question : Raghav purchased a shirt at Rs.1,500 and marked up the price of the shirt by 40%. What is the discount percentage he has to offer in order to get a profit of Rs. 75?
Option 1: 25%
Option 2: 15%
Option 3: 75%
Option 4: 50%
Correct Answer: 25%
Solution :
The cost price of the shirt is Rs.1,500.
Raghav marked up the price of the shirt by 40%.
Marked up price = Cost price + ($\frac{40}{100}\times$Cost price)
Marked up price = 1500 + ($\frac{40}{100}\times$ 1500) = 1500 + 600 = 2100
Profit = Marked up price − Cost price = 2100 − 1500 = 600
Discount = Marked up price − (Cost price + Profit)
Discount = 2100 − (1500 + 75) = 525
Discount percentage = $\frac{\text{Discount}}{\text{Marked up price}}\times100$ = $\frac{525}{2100}\times100=25$%
Hence, the correct answer is 25%.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Combined Grad ...
Admit Card | Eligibility | Application | Selection Process | Preparation Tips | Result | Answer Key
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Combined Graduate Level Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.