67 Views

Question : Raghav purchased a shirt at Rs.1,500 and marked up the price of the shirt by 40%. What is the discount percentage he has to offer in order to get a profit of Rs. 75?

Option 1: 25%

Option 2: 15%

Option 3: 75%

Option 4: 50%


Team Careers360 1st Jan, 2024
Answer (1)
Team Careers360 21st Jan, 2024

Correct Answer: 25%


Solution : The cost price of the shirt is Rs.1,500.
Raghav marked up the price of the shirt by 40%.
Marked up price = Cost price + ($\frac{40}{100}\times$Cost price)
Marked up price = 1500 + ($\frac{40}{100}\times$ 1500) = 1500 + 600 = 2100
Profit = Marked up price − Cost price = 2100 − 1500 = 600
Discount = Marked up price − (Cost price + Profit)
Discount = 2100 − (1500 + 75) = 525
Discount percentage = $\frac{\text{Discount}}{\text{Marked up price}}\times100$ = $\frac{525}{2100}\times100=25$%
Hence, the correct answer is 25%.

SSC CGL Complete Guide

Candidates can download this ebook to know all about SSC CGL.

Download EBook

Know More About

Related Questions

TOEFL ® Registrations 2024
Apply
Accepted by more than 11,000 universities in over 150 countries worldwide
Manipal Online M.Com Admissions
Apply
Apply for Online M.Com from Manipal University
View All Application Forms

Download the Careers360 App on your Android phone

Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile

150M+ Students
30,000+ Colleges
500+ Exams
1500+ E-books