8 Views

Question : The circumference of the base of a cylindrical vessel is 158.4 cm and its height is 1 m. How many litres of water can it hold (correct to one decimal place)?
(Take $\left.x-\frac{22}{7}\right)$

Option 1: 186.4

Option 2: 200.8

Option 3: 198.2

Option 4: 199.6


Team Careers360 25th Jan, 2024
Answer (1)
Team Careers360 26th Jan, 2024

Correct Answer: 199.6


Solution : Circumference of the circle of radius $r$ = $2\pi r$
⇒ $2\pi r = 158.4\ \text{cm}$
⇒ $r = 25.2\ \text{cm}$
Height of cylinder = 100 cm
Volume of cylinder = $\pi r^2h$
= $\frac{22}{7} × 25.2 × 25.2 × 100$
= $199584\ \text{cm}^3$
The volume of the cylinder in litres = 199584 × 0.001 litre = 199.584 litres
Hence, the correct answer is 199.6 litres.

SSC CGL Complete Guide

Candidates can download this ebook to know all about SSC CGL.

Download EBook

Know More About

Related Questions

TOEFL ® Registrations 2024
Apply
Accepted by more than 11,000 universities in over 150 countries worldwide
Manipal Online M.Com Admissions
Apply
Apply for Online M.Com from Manipal University
View All Application Forms

Download the Careers360 App on your Android phone

Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile

150M+ Students
30,000+ Colleges
500+ Exams
1500+ E-books