Question : A bookseller is allowed a 15% discount on the books sold. Sunil purchased books worth Rs. 1,500. How much will he have to pay to the bookseller?
Option 1: Rs. 1,200
Option 2: Rs. 1,250
Option 3: Rs. 1,275
Option 4: Rs. 1,300
Correct Answer: Rs. 1,275
Solution :
The Marked Price of books = Rs. 1,500
Discount = 15%
Selling Price = 85% of 1500 = $\frac{85}{100}$ × 1500 = 85 × 15 = Rs. 1,275
Hence, the correct answer is Rs. 1,275.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Combined Grad ...
Admit Card | Eligibility | Application | Selection Process | Preparation Tips | Result | Answer Key
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Combined Graduate Level Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.