Question : A discount of 20% is given for the purchase of two books by a bookseller and a discount of 25% is offered if a customer buys more than two books. A 10% discount is being offered to all the customers on purchase of one book. An additional 5% discount will be given to students. Sohan, a student of M.Com. in college, bought a book for INR 513. What was the marked price of the book?
Option 1: INR 650
Option 2: INR 540
Option 3: INR 600
Option 4: INR 605
Correct Answer: INR 600
Solution :
Let's denote the marked price of the book as $x$.
For the purchase of one book, a 10% discount is offered.
⇒ The price Sohan paid is 90% of the marked price 90% of $x$ = 0.9$x$
Sohan is a student, so an additional 5% discount is given
⇒ The final price he paid 95% of 0.9$x$ = 0.95 × 0.9 × $x$
Given, that Sohan bought the book for INR 513
So, $0.95×0.9×x=513$
⇒ $x=\frac{513}{0.95×0.9}$
⇒ $x=\frac{513}{0.855}$
⇒ $x=600$
⇒ Marked price of the book = INR 600
Hence, the correct answer is 600.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Combined Grad ...
Admit Card | Eligibility | Application | Selection Process | Preparation Tips | Result | Answer Key
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Combined Graduate Level Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.