Question : Sita gets a discount of 20% on INR 3,000 juicer mixer machine. Since she pays cash, she gets an additional 5% discount too. How much does she pay?
Option 1: INR 2,280
Option 2: INR 2,276
Option 3: INR 2,282
Option 4: INR 2,278
Correct Answer: INR 2,280
Solution :
Final discount% = $20 + 5 - \frac{20 \times 5}{100} = 24$%
Now, she pays = $3000(1 - 24\%) = 2280$
Hence, the correct answer is INR 2,280.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Combined Grad ...
Admit Card | Eligibility | Application | Selection Process | Preparation Tips | Result | Answer Key
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Combined Graduate Level Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.